Българска Родна Защита
Края на 1923 – началото на 1924 г. – образува се и се регистрира съюз “Българска Родна защита” като “строго неутрално с чисто възпитателно и защитително назначение” и с задача да повдига българското национално съзнание, за да противопостави на чуждите влияния и моралния упадък, и да работи за напредъка на българското стопанство и култура.” В него се допускат за членове само българи. Управлението се осъществява от 7-членно настоятелство начело с председател, избирано от ежегодния редовен събор на организацията. Първи председател на съюза е Ст. Д. Николов.
Март 1925 г. започва да излиза в. “Родна защита”.
Август 1925 г. се избира Временно управително тяло. Председател ген.о.з. Ив. Шкойнов, членове – ген. о.з. Хр. Чаракчиев, подполк. о.з. Ал. Мусевич-Бориков, ген. о.з. Данаил Генов, Л. Гендович, Ю. Панчев, Дочо Христов, Никола Пулиев, Асен Трупчев, Л. Бобевски, Г. Шишков, К. Македонски, Хр. Златарев и др.
Членовете на съюза могат да членуват в политически партии, без да използват името на СБРЗ в предизборните борби и да го свързват с определена политическа сила.
Съюзът набира членовете си измежду всички слоеве на българското общество първоначално в градовете, а в последстиве и в селата.
След обиколката на Ив. Шкойнов и Хр. Чаракчиев из България през пролетта на 1925 г. възникват организации на СБРЗ в Русе, Пловдив, Хасково, Дупница, Бургас, Севлиево Г. Оряховица, Банки, Кнежа, Стара Загора, Лом, Сливен, Търново, Разград, Ямбол, Нова Загора, Харманли, Свиленград, гара Гълъбово.
През есента на 1925 г. вече се провеждат и първите съвместни съюзни акции, с цел да се създаде начална спойка между отделните съюзни звена.
Октомври 1925 г. – първа родозащитническа сбирка за южнобългарските клонове при освещаване на съюзния клуб в Стара Загора.
Ноември 1925 г. – сбирка на севернобългарските клонове в Русе
6,7,8 декември 1925 г. в София се състои Конгрес на който се преизбира Върховното управление и одобрява регистрирания устав на СБРЗ.
1926 г. – първи редовен конгрес приема нов устав, в който подробно се регламентират нейното устройство, организация, структура на управлението, правата и задълженията на членовете и на управителните и органи.
В основата на родозащитническата организация стоят принципите на водачеството, йерархията и подчинението.
Организация:
Начело на съюза стои Върховно управление от 15 души – всички от софийския клон на организацията, начело с председател. Към него действа пет членен проверителен съвет. Хората за двете институции се избират от съюзния конгрес и отговарят пред него за действието си. ВУ се разделя на организационен, редакционно-книжовен и финансов отдел, оглавени съответно от тримата заместници на председателя. Изпълнителната власт се упражнява от Постоянно присъствие, избирано също от конгреса измежду членовете на ВУ и съставено от председателя, трима подпредседатели, един секретар и един касиер.
Всяка година през Октомври СБРЗ провежда редовния си годишен събор. В неговия състав влизат ВУ, всички водачи и секретари на клонове по право и по един избран представител на 20 редовни членове от клон, а от 1926 г. – по един назначен от съответния водач представител на 100 отчетени членове. Формално събора проверява пълномощията на ВУ, гласува бюджета на съюза, избира, а след 1926 г. на практика само утвърждава предложената листа за ВУ, може да внася промени в устава, определя насоките на дейност и програмата на съюза.
Основната организационна единица е клонът, който е оглавяван от местен градски или селски водач. в неговите рамки може да се образуват по-малки подразделения с собствени водачи: група от 8 души, секция от 5-10 групи, и участък от 2 до 5 секции. Когато тези подразделения когато са в строй, те се наричат съответно отделение, взвод и рота. По възходящ ред местните водачи са подчинени на околийските, те – на окръжните, а последните – на ВУ. Окръжните водачи посочват лица за околийски и местни водачи и ВУ ги утвърждава.
Към всички водачи, за да ги подпомагат в дейността им, се назначават настоятелства (от 1926 – управителни съвети) с секретар, касиер и брой членове в зависимост от големината на клоновата организация.
Първостепенни задължения на водача са грижата за разпространяване на съюзния вестник чрез абонамент и продажба, образуване на нови клонове и набиране на членове, провеждането на годишни и месечни събрания, поддържане на дисциплината, участието в различни съюзни мероприятия, осъществяването на връзки с други родолюбиви организации. По усърдието, с което той изпълнява тези си задължения, се оценява дейността му и се определя авансирането му в организацията.
Членовете на СБРЗ могат да бъдат всички, които приемат идеологията му и са готови да работят в редовете му като се подчиняват на строгата вътрешна йерархия и дисциплина. Единствените ограничителни условия за членство в СБРЗ са принадлежността към БРСДП и ПКП, както и небългарския етнически произход. Членовете се разделят на действителни, спомагателни и почетни. Действителните са задължени да участват в военизираните прояви на съюза и да носят съюзната униформа, а неслужилите в армията преминават специално едногодишно обучение. След влизането си в съюза трябва да привлекат двама нови членове и двама нечленове –абонати за вестника. Категорията на спомагателните членове е въведена, за да се създаде периферна зона от съмишленици на СБРЗ, които не желаят да се ангажират плътно с дейността му и да афишират идейните си симпатии, но същевременно могат да бъдат полезни в политически и обществен план.
За поведението на родозащитниците като членове на организацията е издаден специален “Служебен и дисциплинарен правилник”, определящ стриктно отношение на чинопочитание в съюза, предписва ред поведенчески правила за поддържане на високата обществена репутация и предвижда разгърната система от наказания, включително изключване, за тяхното нарушаване. Придържането към предписанията се следи от дежурни “разузнавачи” и “наблюдатели по клона”.
Главен обект на пропаганда на СБРЗ е младежта.
През 1929 г. се формира студентска група, която през 1932 г- прераства в студентска корпорация с пет български и четири задгранични клона.
Финансиране:
- членски внос
- “данък марки” – равняващ се на половината от цялата сума на събраните вноски, отива в ВУ.
- встъпителни вноски – отиващи в ВУ
- абонамент за в. “Родна защита” – задължителен за всички членове на съюза
- ръчната продажба на вестника
- създавенето на а.д. “Родина”, просъществувал до лятото на 1931 г.
- материална подкрепа от сливенските фабриканти братя Маринкеви, Тютюнева кооперация “Асенова крепост”, Съюза на габровските промишленици, Българското просветно-търговско дружество, Д. Яблански и др.
- дарения, обяви, реклами
В в. “Родна защита” се появяват публикации срещу чужденците и чуждото стопанство, политическо и културно влияние бият тревога заради “прекомерното гостоприемство” на българите и опасността от превръщането на България в чужда “плантация”. СБРЗ настойчиво препоръчва създаването на специален закон за покровителство на българската промишленост, занаяти и търговия и за ограничаване на чуждия капитал, въвеждането на личен данък за чужденците, и вземане на системни мерки за побългаряване на икономическия живот. В този дух са лозунгите в всеки брой на вестника: “Купувайте само български стоки!”, “България за българите!”, “Предпочитай българското производство и българския труд!”, “Купувай само от българи!” и др.
СБРЗ е против евреите и масоните, считаща ги за основното зло в света.
В своята патриотична дейност съюзът търси упора в трите традиционни възпитателни и етносъхранителни фактора – източноправославната вяра и църква, училището и семейството. Това са сфери в които може да се проникне преди всичко чрез проповед и пример.
Герб:
Остър в долния си край щит с изправена фигура на лъв в центъра. Около лъва е разположен арковиден надпис: “България над Всичко. Всичко за България”, като двете части на този девиз са отделени от пречупен кръст. Над надписа са поставени лаврови клонки, а под лъва – инициалите на организацията “РЗ”.
Съюзен празник.
3 март – деня на подписване на Санстефанския мирен договор и възстановяване на българската държавност. Празника се чества с тържестевно шествие, речи и музика.
Химн:
автор Коста Жандов
музика: П. Пипков
Родна защита
Свещена бран вестят далеч камбани,
отеква звън – вълна подир вълна .
и тръпнат бодри, родни великани,
обкичена с трицветни знамена.
Припев: О, роден край, на твоя боен зов
за жертви скъпи кой не е готов
(Според изменението нот октомври 1926 г.:
За роден край, за жертви, подвиг нов –
лъди родозащитнико, готов!)
Тълпят се вождове да бъдат първи,
Раздвижват се села и градове,
че в бащин кът, една спасен кърви,
Ръка злозейска робство пак кове.
И гордо верни български юнаци .
родозащитници с челична мощ –
Чертаят лъчезарни, ярки знаци
сред непрогледната народна нощ.
Кат слънце греят огнени завети
низ майката измъчена земя –
И възродени крепнат духовете,
въззема се родината сама.
Родозащитници, скрижали нови
обезсмъртиха българския род!
Нащрек, борци! Гранитни основи
да браниме на бъдния живот.
Свещена бран вестят далеч камбани,
развети са трицветни знамена....
Напред, родозащитници призвани:
България е българска страна!
Поздрав:
Водачите и другите членове на ръководствата в органицацията при тържествени случаи поздравяват: “За България”, и получават отговора “За нея ний живеем!”. Помежду си редовите родозащитници се поздравяват само с “За България”.
Униформа:
Черна риза, черен панталон, бяла вратовръзка, черна фуражка с бродирано сребърно лъвче, колан с ремъци и значка с емблемата на СБРЗ. През 1928 г. към тази униформа за водачите се добавят акселбанти, галуни и сребърни шнурове да ръкавите и яката.
Винаги при по-масовите съюзни прояви от родозащитниците си се изисква военен строй. Всеки клон има собствено знаме, осветено с специален ритуал в присъствието на свещеник и някой от членовете на ВУ.
При прием на нови членове те трябва да дадат “тържествено обещание за вярност и преданост на България и на съюза на събрание на клона”.
Платформа на Съюза Българска Родна Защита
"Безспорен факт е,че досегашната система на управлението в България не отговаряше на политическото и гражданското възпитание на българският народ и почти нищо не допринесе за закрепване на държавата и засилване на властта.Тази система,практикувана цели 50 години,докара само злини и нещастия в страната и е причина за страшния хаос,който днес цари във всички посоки на нашия обществен и държавен живот.И докато съществува тази система на криворазбран демократизъм и парламентаризъм никога у нас няма да има нито силна власт,нито стабилност тъй необходими за да се тури ред,законност и справедливост в нашата хубава татковина.Коренна реформа в тази система е крайно необходима и безусловно наложителна.Това се чувства и се иска от всеки честен българин незаразен от партизански бяс,който разяжда политическите партии и трови душата на българският народ.Съюзът "Родна Защита",като ново движение за обнова и добруване на българина и в същото време като безпартийна организация и школа за политико-обществено възпитание и граждански добродетели,ратува за прокарване на следните реформи в управлението на страната,които могат да създадат условия за силна власт,която е крайно необходима за правилният политико-икономически развой а страната и създаване блага за целият народ без разлика на класи и съсловия.
Ние ще работим за:
1)Царя да управлява и царува,като широко и напълно прилага правата,които му дава нашата конституция.Да назначава министрите и без да са народни представители и да ги уволнява щом интереса на страната това диктува.
2)Да се измени закона за изборната система,като се въведе строг ценз за народните представители:имуществен,образователен и този за компетентност-производство,труд и капитал.
3)Намаление числото на народните представители и ограничение дейността на Народното събрание в рамките на законодател и контрол на изпълнителната власт.
4)Създаване на държавен сенат по назначение и избори.
5)Във всички останали изборни учреждения прокарване принципа на назначаване на компетентни и отговорни лица,а не само партизани без необходимата подготовка.
6)Намаляване чиновническия персонал до необходимия минимум и премахване на всички излишни институти,като в същото време се изкорени вредния за правилното управление на стараната бюрократизъм.
7)Усилване на санкциите в наказателния закон-налагане на много по-тежки наказания за всички престъпления,които рушат държавните устои и чистите нрави на българските граждани.
8 )Разтурване на всички съсловни и класови политически организации.
9)Разтурване на всички религиозни секти,които рушат основите на хубавата Праотечествена Православна вяра.Точно прилагане на член 83 от Конституцията.
10)Коренни реформи в училищната система,като сериозно се застъпят в по-широки мащаби патриотическото,гражданското,религиозното и физическото възпитание.В същото време да се застъпи повече професионалното образование.
11)Строга икономия на държавният бюджет.
12)Стопанско и икономическо издигане на българина.
13)Създаване на по-ефикасни закони за закрила на българското производство,българския труд и търговия и на всичко българско.
14)Създаване на закон,който да тури в пълно съгласуване труда и капитала за достигане на максимум блага за нацията.
15)Ограничение,по законодателен ред,нахлуването на чужденци в страната,за да не отнемат прехраната на българина и строго прилагане на тия мероприятия.
16)Възпитание на народа в родолюбие,национално съзнание и граждански добродетели,като се приучи българският гражданин да жертва частните интереси пред обществено-държавните за благото и благоденствието на целия народ."
Вестник "Родна Защита",брой 135-08.01.1928 г.
Реч на ген.Христо Чаракчиев- зам. водач на "Родна Защита"
"Ние сме фашисти,в пълния смисъл на думата,но български фашисти под името родозащитници.И ние се гордеем с това име,защото фашизма не е нищо друго освен кристализиран национализъм и патриотизъм,който се стреми да издигне нацията,националното съзнание и гордост у личността,да култивира чувството на дълг,да създаде силна власт,която да тури ред,законност и справедливост в страната и да обезпечи сигурността на държавата,да издигне нацията икономически като създаде максимум блага,от които да се ползва целият народ без разлика на класи и съсловия.Ние сме български фашисти и като такива ние се ръководим от принципите на фашизма,от които най-съществени са:
1)Създаване на силна власт,основана на йерархия и желязна дисциплина като единствено средство за създаване ред и законност в страната.
2)Поставяне интереса,правото и свободата на нацията по-горе от интереса,правото и свободата на индивида,бил той единичен или колективен.
3)Пълна хармония между труда и капитала,които вместо да изтощават своята енергия във взаимна борба,да насочват усилията си за създаване на максимум блага за общото добруване на нацията."
"Родна Защита",която е възприела принципите на фашизма,не счита,че той има само една форма пригодна за всички народи и всички времена.Както и целият политически живот,нашето движение,нашият фашизъм е творчество,което се приспособява към реалните задачи и реалните възможности на страната ни и епохата ни.Ние ще имаме винаги в предвид,че това което е спасително в един случай може да се окаже вредно в друг.Шаблонното подражание е невъзможно,но в същото време е необходимо да се изучават ония условия и нововъведения,които са създали успех у другите народи."
Със съкращения.
Реч на ген.Хр.Чаракчиев преди 3-ят събор на "Родна Защита"-14,15.10.1928 г.
Цели и задачи на съюза "Българска родна защита"
След страшната катастрофа, която ни сполетя в последната война, духът бе отпаднал, патриотичното чувство – разколебано, и надеждата за по-светло бъдеще почти изчезнала. Скоро обаче народът се опомни и духът се повдигна. Днес вече в България се надигна силна патриотическа вълна, която обхваща всички обществени слоеве и прониква дори в последната селска колиба. Интелигенцията, която до неотдавна бе в плен в ръцете на безотечественици, бързо се отърва от техните утопии и с ускорен темп върви надясно, като с гордост се нарежда до трицветното знаме, за да служи на своята татковина с девиза: „България над всичко„.
Съюзът „Българска родна защита“ е безпартийна, патриотична и чисто българска организация с девиза: „България над всичко„. Неговата цел е да сплоти всички младежи, които чувстват нужда да се наредят под трицветното знаме, за да служат на своята татковина. Той ще ратува за патриотическото и национално възпитание на учащата се младеж и за култивиране на гражданските добродетели: ред, дисциплина, почит към закона и готовност да се жертва личното благо за благото на народа и Отечеството. Ще се води легална борба против безотечествениците; ще се бори против корупцията в държавата и обществото, като взема инициатива за създаване на обществено настроение за борба против това зло, ще се бори против паразитизма на чужди елементи, които отнемат от гърлото на българина и последния му залък и се надсмиват над неговата овчедушна толерантност. Но най-после ще ратува и против престъпната българска сервилност и доверчивост към чужденеца – две отрицателни качества в характерна на българина, наблюдавани от най-старо време и до днес, от които много сме страдали, много беди и нещастия са ни сполетявали и пак ще ни сполетяват, ако не се опомним.
Съюзът ще достигне своите цели чрез възпитание на своите членове в духа на възвишен патриотизъм, национална гордост и гражданско съзнание.
Това възпитание ще се достигне чрез беседи по всички въпроси от патриотически и стопански характер, за да се разяснят причините и следствията на всички обществени прояви, които днес се наблюдават в нашия живот. С една дума, съюзът „Българска родна защита“ ще бъде наистина школа за патриотическото и гражданско възпитание на своите членове.
Съюзът, при всичко че съществува от година насам, днес брои в своите редове няколко хиляди членове. Неговата сила е в духа на дисциплината на неговите членове, готови всеки момент да се жертват за благото на своята родина.
Съюзът апелира към всички добри българи да се притекат под неговото знаме и сгъстят неговите редове, за да може, когато обстоятелствата го наложат, да покаже своята мощ и достигне поставената цел: благото на Родината.
в. Родна защита, год I, н.1, 28 март 1925 г.
Родна Защита